19th IFAC World Congress
August 24-29, 2014, Cape Town, South Africa

Program at a Glance    Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday    Friday    Author Index    Keyword Index    My Program  

Last updated on September 7, 2014. This conference program is tentative and subject to change

Program at a Glance

IFAC WC 2014 Technical Program Monday August 25, 2014     Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday    Friday   Top

IFAC WC 2014 Technical Program Monday August 25, 2014
Track 1 Track 2 Track 3 Track 4 Track 5 Track 6 Track 7 Track 8 Track 9 Track 10 Track 11 Track 12 Track 13 Track 14 Track 15 Track 16 Track 17 Track 18 Track 19 Track 20 Track 21 Track 22 Track 23 Track 24 Track 25
08:30-09:30
Auditorium 1
Plenary Session MoP11

Coordinated Control of Multi-Agent Systems: Lessons from Collective Animal Behavior
                                                 
10:00-12:00
Ballroom East - Harold Chestnut
Regular Session MoA01

Smart Grid Control I
10:00-12:00
Ballroom West - Aleksander Letov
Regular Session MoA02

Nonlinear Observers and Filter Design
10:00-12:00
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Regular Session MoA03

Applications of System Identification
10:00-12:00
Roof Terrace - John Coales
Regular Session MoA04

Control and Estimation with Data Loss
10:00-12:00
Da Gama/Diaz
Regular Session MoA05

Disturbance Rejection (linear Case)
10:00-12:00
2.41 Pawel Nowacki
Regular Session MoA06

Motion Control Systems I
10:00-12:00
2.44 - Victor Broida
Invited Session MoA07

Control Systems for Artificial Pancreas
10:00-12:00
2.61 - John Lozier
Invited Session MoA08

Networked Controls and Games
10:00-12:00
1.41 - Uolevi Luoto
Regular Session MoA09

Control of Manipulators
10:00-12:00
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
Regular Session MoA10

Industrial Applications of Process Control 1
10:00-12:00
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session MoA11

Adaptive Control I
10:00-12:00
1.44 - Manfred Thoma
Regular Session MoA12

Power Plants Control I
10:00-12:00
1.61 - Boris Tamm
Regular Session MoA13

Aerospace Applications of Non-Linear Control
10:00-12:00
1.62 - Brian Anderson
Regular Session MoA14

Identification of Wiener and Hammerstein Models
10:00-12:00
1.63 - Stephen Kahne
Regular Session MoA15

Power Electronic Converter Control
10:00-12:00
1.64 - Yong-Zai Lu
Regular Session MoA16

Adaptive Observers
10:00-12:00
Marco Polo
Invited Session MoA17

Control of Energy Efficient Buildings: Novel Control Strategies and Experimental Evaluations
10:00-12:00
2.43 - Pedro Albertos
Regular Session MoA18

Control Problems under Conflict And/or Uncertainties
10:00-12:00
2.46 - Vladimir Kucera
Invited Session MoA19

Control of Distributed Parameter Systems I
10:00-12:00
2.63 - Wook Hyun Kwon
Regular Session MoA20

Embedded Computer Architectures
10:00-12:00
2.64 - Alberto Isidori
Regular Session MoA21

Robust Control of Linear Systems
10:00-12:00
2.65 - Ian Craig
Regular Session MoA22

Engineering Applications in Manufacturing and Logistics
10:00-12:00
2.66
Invited Session MoA23

Modeling and Analysis of Biological Networks
10:00-12:00
Francis Drake
Regular Session MoA24

Intelligent Cyber-Enterprise
10:00-12:00
Poster area
Interactive Session MoA25

Interactive Session on Transportation and Vehicle Systems
                                                 
13:30-15:30
Ballroom East - Harold Chestnut
Regular Session MoB01

Smart Grid Control II
13:30-15:30
Ballroom West - Aleksander Letov
Regular Session MoB02

Nonlinear Predictive Control I
13:30-15:30
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Regular Session MoB03

Bayesian Methods
13:30-15:30
Roof Terrace - John Coales
MoB04

13:30-15:30
Da Gama/Diaz
Regular Session MoB05

Fault Diagnosis and Tolerance
13:30-15:30
2.41 Pawel Nowacki
Regular Session MoB06

Motion Control Systems II
13:30-15:30
2.44 - Victor Broida
Regular Session MoB07

Bio-Signal Analysis and Modelling
13:30-15:30
2.61 - John Lozier
Regular Session MoB08

Cooperative Systems
13:30-15:30
1.41 - Uolevi Luoto
Regular Session MoB09

Formation Flying
13:30-15:30
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
Regular Session MoB10

Industrial Applications of Process Control II
13:30-15:30
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session MoB11

Adaptive Control II
13:30-15:30
1.44 - Manfred Thoma
Regular Session MoB12

Power Plants Control II
13:30-15:30
1.61 - Boris Tamm
Regular Session MoB13

Sliding Mode Control
13:30-15:30
1.62 - Brian Anderson
Regular Session MoB14

Input Design
13:30-15:30
1.63 - Stephen Kahne
Regular Session MoB15

Computational Intelligence Application to Power Systems
13:30-15:30
1.64 - Yong-Zai Lu
Regular Session MoB16

Switching and Quantization in Adaptive Control
13:30-15:30
Marco Polo
Invited Session MoB17

Output Regulation, Model Matching and Optimization of Hybrid Systems
13:30-15:30
2.43 - Pedro Albertos
Regular Session MoB18

Differential or Dynamic Games
13:30-15:30
2.46 - Vladimir Kucera
Invited Session MoB19

Control of Distributed Parameter Systems II
13:30-15:30
2.63 - Wook Hyun Kwon
Regular Session MoB20

Embedded Computer Control Systems and Applications
13:30-15:30
2.64 - Alberto Isidori
Regular Session MoB21

Robust Control of Constrained and Nonlinear Systems
13:30-15:30
2.65 - Ian Craig
Regular Session MoB22

Modeling of Manufacturing Operations
13:30-15:30
2.66
Invited Session MoB23

Modelling, Analysis and Design Methods for Heterogeneous Cell Populations
13:30-15:30
Francis Drake
Regular Session MoB24

Intelligent Controllers
13:30-15:30
Poster area
Interactive Session MoB25

Interactive Session on Signals and Systems
                                                 
16:00-18:00
Ballroom East - Harold Chestnut
Invited Session MoC01

Smart Grids: Demand Response, Renewables, and Wide-Area Oscillations
16:00-18:00
Ballroom West - Aleksander Letov
Regular Session MoC02

Nonlinear Predictive Control II
16:00-18:00
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Invited Session MoC03

Applications of Fault Detection and Root Cause Analysis Systems
16:00-18:00
Roof Terrace - John Coales
Regular Session MoC04

Nonlinear Control of Multi-Agent Systems
16:00-18:00
Da Gama/Diaz
Regular Session MoC05

Fractional Systems I
16:00-18:00
2.41 Pawel Nowacki
Invited Session MoC06

Advances in Mechatronic Systems
16:00-18:00
2.44 - Victor Broida
Regular Session MoC07

Control of Blood Glucose I
16:00-18:00
2.61 - John Lozier
Regular Session MoC08

Energy Management in Electric and Hybrid Vehicles
16:00-18:00
1.41 - Uolevi Luoto
Regular Session MoC09

Gait Planning
16:00-18:00
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
Regular Session MoC10

Model Predictive Control in Chemical Processes I
16:00-18:00
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session MoC11

Aerospace and Mechanical Systems
16:00-18:00
1.44 - Manfred Thoma
Regular Session MoC12

Power System Operation I
16:00-18:00
1.61 - Boris Tamm
Regular Session MoC13

Constrained Control
16:00-18:00
1.62 - Brian Anderson
Invited Session MoC14

Dynamic Network Identification
16:00-18:00
1.63 - Stephen Kahne
Regular Session MoC15

Estimation and Filtering I
16:00-18:00
1.64 - Yong-Zai Lu
Invited Session MoC16

Digital and Sensing Enterprise
16:00-18:00
Marco Polo
Regular Session MoC17

Discrete Event Systems
16:00-18:00
2.43 - Pedro Albertos
Regular Session MoC18

Optimal Control Theory I
16:00-18:00
2.46 - Vladimir Kucera
Regular Session MoC19

Guidance, Navigation and Control of Vehicles I
16:00-18:00
2.63 - Wook Hyun Kwon
Regular Session MoC20

Fuzzy and Neural Systems Relevant to Control and Identification
16:00-18:00
2.64 - Alberto Isidori
Regular Session MoC21

Distributed Robust Design
16:00-18:00
2.65 - Ian Craig
Regular Session MoC22

Flexible and Reconfigurable Manufacturing Systems
16:00-18:00
2.66
Regular Session MoC23

Autonomous Vehicles
16:00-18:00
Francis Drake
Regular Session MoC24

Microsystems: Nano and Micro-Technologies
16:00-18:00
Poster area
Interactive Session MoC25

Interactive Session on Process Systems
                                                 
18:15-18:45
Auditorium 1
Plenary Session MoP22

Bionic Learning Network Inspired by Nature
18:45-19:45
Auditorium 1
Plenary Session MoP33

Robot & Remote-Controlled Machine Technology for Accident Response and Decommissioning of the Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant


IFAC WC 2014 Technical Program Tuesday August 26, 2014     Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday    Friday   Top

IFAC WC 2014 Technical Program Tuesday August 26, 2014
Track 1 Track 2 Track 3 Track 4 Track 5 Track 6 Track 7 Track 8 Track 9 Track 10 Track 11 Track 12 Track 13 Track 14 Track 15 Track 16 Track 17 Track 18 Track 19 Track 20 Track 21 Track 22 Track 23 Track 24 Track 25
08:30-09:30
Auditorium 1
Plenary Session TuP11

Safety Critical Control Systems: A Manned and Unmanned Autonomous Aircraft Perspective
                                                 
10:00-12:00
Ballroom East - Harold Chestnut
Invited Session TuA01

Operation and Control of Smart Grid with Source-Grid-Load Interaction
10:00-12:00
Ballroom West - Aleksander Letov
Regular Session TuA02

Nonlinear Observers and Filter Design II
10:00-12:00
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Regular Session TuA03

Closed Loop Identification
10:00-12:00
Roof Terrace - John Coales
Regular Session TuA04

Distributed Control and Estimation
10:00-12:00
Da Gama/Diaz
Regular Session TuA05

Fractional Systems II
10:00-12:00
2.41 Pawel Nowacki
Invited Session TuA06

Model Predictive Control for Embedded Systems
10:00-12:00
2.44 - Victor Broida
Regular Session TuA07

Bio-Signals Analysis and Interpretation
10:00-12:00
2.61 - John Lozier
Regular Session TuA08

Engine Modelling and Control I
10:00-12:00
1.41 - Uolevi Luoto
Regular Session TuA09

Intelligent Robotics
10:00-12:00
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
Regular Session TuA10

Model Predictive Control in Chemical Processes II
10:00-12:00
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session TuA11

Control Applications and Implementation
10:00-12:00
1.44 - Manfred Thoma
Regular Session TuA12

Power System Operation II
10:00-12:00
1.61 - Boris Tamm
Regular Session TuA13

Unmanned Aerial Vehicles I
10:00-12:00
1.62 - Brian Anderson
Regular Session TuA14

Nonlinear System Identification I
10:00-12:00
1.63 - Stephen Kahne
Regular Session TuA15

Estimation and Filtering II
10:00-12:00
1.64 - Yong-Zai Lu
Invited Session TuA16

Industrial Applications of Enterprise Models and Integration
10:00-12:00
Marco Polo
Regular Session TuA17

Modeling and Diagnosis of Discrete Event and Hybrid Systems
10:00-12:00
2.43 - Pedro Albertos
Invited Session TuA18

Navigation, Control, and Sensing in the Marine Environment I
10:00-12:00
2.46 - Vladimir Kucera
Regular Session TuA19

Guidance, Navigation and Control of Vehicles II
10:00-12:00
2.63 - Wook Hyun Kwon
Invited Session TuA20

Model Based Engineering to Support Multidisciplinary Manufacturing Plant Automation
10:00-12:00
2.64 - Alberto Isidori
Invited Session TuA21

European Efforts towards Advanced Fault Diagnosis and Fault Tolerant Control for Civil Aircraft: The FP7 RECONFIGURE Project
10:00-12:00
2.65 - Ian Craig
Regular Session TuA22

Intelligent Maintenance Systems and Life Cycle Control
10:00-12:00
2.66
Regular Session TuA23

Human-Machine Systems
10:00-12:00
Francis Drake
Invited Session TuA24

Medical Imaging
10:00-12:00
Poster area
Interactive Session TuA25

Interactive Session on Power Systems
                                                 
13:30-15:30
Ballroom East - Harold Chestnut
Regular Session TuB01

Smart Grid Control III
13:30-15:30
Ballroom West - Aleksander Letov
Regular Session TuB02

Output Feedback Control
13:30-15:30
1.63 - Stephen Kahne
Regular Session TuB03

Continuous Time System Estimation
13:30-15:30
Roof Terrace - John Coales
Regular Session TuB04

Control under Communication Constraints
13:30-15:30
Da Gama/Diaz
Regular Session TuB05

Linear Systems and Positive Systems
13:30-15:30
2.41 Pawel Nowacki
Regular Session TuB06

Motion Control Systems III
13:30-15:30
2.44 - Victor Broida
Invited Session TuB07

Models, Methods, Control, System ID and Clinical Applications in Medical and Biological Systems
13:30-15:30
2.61 - John Lozier
Invited Session TuB08

Energy Management Control for XEV: Modelling and Battery Element
13:30-15:30
1.41 - Uolevi Luoto
Invited Session TuB09

Estimation, Guidance and Control of Missiles
13:30-15:30
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
Regular Session TuB10

Process Modelling
13:30-15:30
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session TuB11

Control of Constrained Systems
13:30-15:30
1.44 - Manfred Thoma
Invited Session TuB12

Ancillary Services
13:30-15:30
1.61 - Boris Tamm
Regular Session TuB13

Control of Switched Systems
13:30-15:30
1.62 - Brian Anderson
Regular Session TuB14

Nonlinear System Identification II
13:30-15:30
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Panel Session TuB15

Mending the Gap - Connecting Academic Research and Industry Practice in Control Systems
13:30-15:30
1.64 - Yong-Zai Lu
Regular Session TuB16

Adaptive Control Tools
13:30-15:30
Marco Polo
Regular Session TuB17

Automatic Control in Road Transportation
13:30-15:30
2.43 - Pedro Albertos
Invited Session TuB18

Navigation, Control and Sensing in the Marine Environment II
13:30-15:30
2.46 - Vladimir Kucera
Panel Session TuB19

Collaborative Networked Organizations Principles; Decentralized and Distributed Control; Holonic Manufacturing Systems
13:30-15:30
2.63 - Wook Hyun Kwon
Invited Session TuB20

Sustainable Networked Enterprises & Eco-Industrial Networking
13:30-15:30
2.64 - Alberto Isidori
Invited Session TuB21

FDI and FTC of Wind Turbines in Wind Farms
13:30-15:30
2.65 - Ian Craig
Regular Session TuB22

Manufacturing Plant Control
13:30-15:30
2.66
Regular Session TuB23

Bioprocess Modeling and Identification
13:30-15:30
Francis Drake
Regular Session TuB24

Modeling and Control in Agriculture
13:30-15:30
Poster area
Interactive Session TuB25

Interactive Session on Mechatronics II
                                                 
16:00-18:00
Ballroom East - Harold Chestnut
Regular Session TuC01

Smart Grid Control IV
16:00-18:00
Ballroom West - Aleksander Letov
Regular Session TuC02

Sliding Mode Control II
16:00-18:00
1.61 - Boris Tamm
Regular Session TuC03

Errors in Variables Identification
16:00-18:00
Roof Terrace - John Coales
Regular Session TuC04

Synchronization in Networked Systems
16:00-18:00
Da Gama/Diaz
Regular Session TuC05

Linear Systems I
16:00-18:00
2.41 Pawel Nowacki
Regular Session TuC06

Vibration Control Systems I
16:00-18:00
2.44 - Victor Broida
Invited Session TuC07

Biomechanical Modelleing
16:00-18:00
2.61 - John Lozier
Invited Session TuC08

Energy Management for XEV: Optimization and Control Strategies
16:00-18:00
1.41 - Uolevi Luoto
Regular Session TuC09

Mobile Robots I
16:00-18:00
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
Regular Session TuC10

Process Control Applications I
16:00-18:00
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session TuC11

Data-Based Control
16:00-18:00
1.44 - Manfred Thoma
Regular Session TuC12

Control of Solar Power Systems
16:00-18:00
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Panel Session TuC13

Increasing Impact and Funding Opportunities in Control
16:00-18:00
1.62 - Brian Anderson
Regular Session TuC14

Nonparametric Methods
16:00-18:00
1.63 - Stephen Kahne
Regular Session TuC15

Estimation and Filtering III
16:00-18:00
1.64 - Yong-Zai Lu
Regular Session TuC16

Adaptive Control Applications
16:00-18:00
Marco Polo
Regular Session TuC17

Automatic Control, Optimization and Real-Time Operations in Transportation
16:00-18:00
2.43 - Pedro Albertos
Invited Session TuC18

Navigation, Control and Sensing in the Marine Environment III
16:00-18:00
2.46 - Vladimir Kucera
Invited Session TuC19

Control of Distributed Parameter Systems III
16:00-18:00
2.63 - Wook Hyun Kwon
TuC20

16:00-18:00
2.64 - Alberto Isidori
Regular Session TuC21

Robust Control Applications
16:00-18:00
2.65 - Ian Craig
Invited Session TuC22

Intelligent Manufacturing Systems
16:00-18:00
2.66
Regular Session TuC23

Dynamics and Control in Biosystems
16:00-18:00
Francis Drake
Regular Session TuC24

Modeling and Control of Environmental Systems
16:00-18:00
Poster area
Interactive Session TuC25

Interactive Session on Control Design and Linear Systems
                                                 
18:15-19:15
Auditorium 1
Plenary Session TuP22a

The Evolving Electrical Grid: From Slow and Passive to Fast and Active
18:15-19:15
Auditorium 2
Plenary Session TuP22b

Large Transport Aircraft: Control Challenges of the Future


IFAC WC 2014 Technical Program Wednesday August 27, 2014     Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday    Friday   Top

IFAC WC 2014 Technical Program Wednesday August 27, 2014
Track 1 Track 2 Track 3 Track 4 Track 5 Track 6 Track 7 Track 8 Track 9 Track 10 Track 11 Track 12 Track 13 Track 14 Track 15 Track 16 Track 17 Track 18 Track 19 Track 20 Track 21 Track 22 Track 23 Track 24 Track 25
08:30-09:30
Auditorium 1
Plenary Session WeP11

How Much Uncertainty Can a Feedback Mechanism Deal With?
                                                 
10:00-12:00
Ballroom East - Harold Chestnut
Invited Session WeA01

Towards Automated Load Control in Smart Grids
10:00-12:00
Ballroom West - Aleksander Letov
Regular Session WeA02

Stability of Nonlinear Systems
10:00-12:00
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Regular Session WeA03

Estimation and Filtering IV
10:00-12:00
Roof Terrace - John Coales
Regular Session WeA04

Decentralised Techniques for Estimation and Identification
10:00-12:00
Da Gama/Diaz
Regular Session WeA05

Linear Systems II
10:00-12:00
2.41 Pawel Nowacki
Regular Session WeA06

Vibration Control Systems II
10:00-12:00
2.44 - Victor Broida
Invited Session WeA07

Quantification of Physiological Parameters for Diagnosis and Treatment Assessment
10:00-12:00
2.61 - John Lozier
Regular Session WeA08

Engine Modelling and Control II
10:00-12:00
1.41 - Uolevi Luoto
Regular Session WeA09

Mobile Robots II
10:00-12:00
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
Regular Session WeA10

Process Control Applications II
10:00-12:00
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session WeA11

Decentralized Control
10:00-12:00
1.44 - Manfred Thoma
Regular Session WeA12

Wind Power I
10:00-12:00
1.61 - Boris Tamm
Regular Session WeA13

Application of Nonlinear Analysis and Design
10:00-12:00
1.62 - Brian Anderson
Invited Session WeA14

Advanced Control Techniques for Data Storage and Scanning Probe Microscopy - I
10:00-12:00
1.63 - Stephen Kahne
Regular Session WeA15

Estimation and Filtering V
10:00-12:00
1.64 - Yong-Zai Lu
Regular Session WeA16

Learning and Adaptive Control
10:00-12:00
Marco Polo
Regular Session WeA17

Stability of Hybrid Systems I
10:00-12:00
2.43 - Pedro Albertos
Regular Session WeA18

Optimal Control Theory II
10:00-12:00
2.46 - Vladimir Kucera
Regular Session WeA19

Delay and Fractional Order Systems
10:00-12:00
2.63 - Wook Hyun Kwon
Regular Session WeA20

Real-Time Algorithms, Scheduling and Programming
10:00-12:00
2.64 - Alberto Isidori
Regular Session WeA21

Robust Estimation and Control
10:00-12:00
2.65 - Ian Craig
Invited Session WeA22

Balancing and Sequencing in Assembly and Machining Lines
10:00-12:00
2.66
Regular Session WeA23

Industrial Biotechnology
10:00-12:00
Francis Drake
Regular Session WeA24

Modeling and Control of Water Systems
10:00-12:00
Poster area
Interactive Session WeA25

Interactive Session on Automotive Control
                12:00-13:30
1.41 - Uolevi Luoto
Panel Session WeL09

Innovative Teaching in Preparing Tomorrow's Scientists and Engineers for Challenges and Opportunities of the 21st Century
                               
13:30-15:30
Ballroom East - Harold Chestnut
Regular Session WeB01

Control of Microgrids
13:30-15:30
Ballroom West - Aleksander Letov
Regular Session WeB02

Stability of Hybrid Systems II
13:30-15:30
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Regular Session WeB03

Estimation of Mechanical and Energy Systems
13:30-15:30
Roof Terrace - John Coales
Regular Session WeB04

Networked Control with Time Delay
13:30-15:30
Da Gama/Diaz
Regular Session WeB05

Linear Systems III
13:30-15:30
2.41 Pawel Nowacki
Invited Session WeB06

Dynamics and Control of Micro and Nano Systems I
13:30-15:30
2.44 - Victor Broida
Invited Session WeB07

Towards Patient-Oriented Modelling and Control
13:30-15:30
2.61 - John Lozier
Regular Session WeB08

Hybrid and Alternative Drive Vehicles
13:30-15:30
1.41 - Uolevi Luoto
Regular Session WeB09

Networked Robotic Systems
13:30-15:30
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
Regular Session WeB10

Process Monitoring and Performance Assessment
13:30-15:30
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session WeB11

Fault-Tolerant Systems
13:30-15:30
1.44 - Manfred Thoma
Regular Session WeB12

Wind Power II
13:30-15:30
1.61 - Boris Tamm
Regular Session WeB13

Delay Systems
13:30-15:30
1.62 - Brian Anderson
Invited Session WeB14

Advanced Control Techniques for Data Storage and Scanning Probe Microscopy - II
13:30-15:30
1.63 - Stephen Kahne
Regular Session WeB15

Statistical Data Analysis
13:30-15:30
1.64 - Yong-Zai Lu
Regular Session WeB16

LPV-Models and Adaptive Control
13:30-15:30
Marco Polo
Regular Session WeB17

Stabilization of Hybrid Systems and Event Based Control
13:30-15:30
2.43 - Pedro Albertos
Regular Session WeB18

Optimal Control Theory III
13:30-15:30
2.46 - Vladimir Kucera
Regular Session WeB19

Control of Thermal and Flow Problems
13:30-15:30
2.63 - Wook Hyun Kwon
Regular Session WeB20

Reinforcement Learning and Evolutionary Algorithms in Control
13:30-15:30
2.64 - Alberto Isidori
Regular Session WeB21

Fault Detection, Diagnosis and Response
13:30-15:30
2.65 - Ian Craig
Invited Session WeB22

Promoting Sustainable Operations through Advanced Maintenance Engineering, Services and Technology
13:30-15:30
2.66
Invited Session WeB23

Monitoring, Modelling and Control of Wastewater Treatment Processes
13:30-15:30
Francis Drake
Regular Session WeB24

Sensing and Estimation for Mechatronic Systems
13:30-15:30
Poster area
Interactive Session WeB25

Interactive Session on Mechatronics I
                                                 
16:00-18:00
Ballroom East - Harold Chestnut
Invited Session WeC01

Power System Stability I
16:00-18:00
Ballroom West - Aleksander Letov
Regular Session WeC02

Tracking
16:00-18:00
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Regular Session WeC03

Fault Detection and Diagnosis I
16:00-18:00
Roof Terrace - John Coales
Regular Session WeC04

Stochastic Approaches to Distributed Systems
16:00-18:00
Da Gama/Diaz
Regular Session WeC05

Output Feedback Control (Linear Case)
16:00-18:00
2.41 Pawel Nowacki
Invited Session WeC06

Dynamics and Control of Micro and Nano Systems II
16:00-18:00
2.44 - Victor Broida
Regular Session WeC07

Biomedical System Modelling, Simulation and Visualization
16:00-18:00
2.61 - John Lozier
Regular Session WeC08

Nonlinear and Optimal Automotive Control
16:00-18:00

Regular Session WeC09

Robot Sensors
16:00-18:00
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
Regular Session WeC10

Real Time Optimization and Control
16:00-18:00
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session WeC11

Control of Renewable Energy Resources
16:00-18:00
1.44 - Manfred Thoma
Invited Session WeC12

Control of Wave Energy Devices
16:00-18:00
1.61 - Boris Tamm
Regular Session WeC13

Disturbance Rejection
16:00-18:00
1.62 - Brian Anderson
Regular Session WeC14

Control of Distributed Parameter Systems IV
16:00-18:00
1.63 - Stephen Kahne
Regular Session WeC15

Stochastic Control and Game Theory I
16:00-18:00
1.64 - Yong-Zai Lu
Regular Session WeC16

Semantics in Enterprise Integration and Networking
16:00-18:00
Marco Polo
Invited Session WeC17

Energy Management and Grid Interaction for Plug-In Electric Vehicles
16:00-18:00
2.43 - Pedro Albertos
Regular Session WeC18

Industrial Applications of Optimal Control
16:00-18:00
2.46 - Vladimir Kucera
Regular Session WeC19

Micro and Nano-Satellites
16:00-18:00
2.63 - Wook Hyun Kwon
Invited Session WeC20

Fuzzy Control: Recent Results and Applications
16:00-18:00
2.64 - Alberto Isidori
Regular Session WeC21

Observer Based and Parity Space Based Methods for FDI
16:00-18:00
2.65 - Ian Craig
Regular Session WeC22

Plant Performance in Manufacturing
16:00-18:00
2.66
Regular Session WeC23

Multi-Vehicle Systems
16:00-18:00
Francis Drake
Regular Session WeC24

Sensing and Control in Agriculture
16:00-18:00
Poster area
Interactive Session WeC25

Interactive Session on Non-Linear, Optimal and Dsitributed Parameter Systems
                                                 
18:15-19:15
Auditorium 1
Plenary Session WeP22

The Impact of Model-Based Design on Controls, Today and in the Future


IFAC WC 2014 Technical Program Thursday August 28, 2014     Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday    Friday   Top

IFAC WC 2014 Technical Program Thursday August 28, 2014
Track 1 Track 2 Track 3 Track 4 Track 5 Track 6 Track 7 Track 8 Track 9 Track 10 Track 11 Track 12 Track 13 Track 14 Track 15 Track 16 Track 17 Track 18 Track 19 Track 20 Track 21 Track 22 Track 23 Track 24 Track 25
08:30-09:30
Auditorium 1
Plenary Session ThP11

Cybergenetics: Feedback Control of Living Cells at the Gene Level
                                                 
10:00-12:00
Ballroom East - Harold Chestnut
Regular Session ThA01

Power System Stability II
10:00-12:00
Ballroom West - Aleksander Letov
Regular Session ThA02

Stabilization of Nonlinear Systems
10:00-12:00
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Regular Session ThA03

Fault Detection and Diagnosis II
10:00-12:00
Roof Terrace - John Coales
Regular Session ThA04

Advances in Consensus
10:00-12:00
Da Gama/Diaz
Regular Session ThA05

Process Control
10:00-12:00
2.41 Pawel Nowacki
Regular Session ThA06

Identification and Control Methods in Mechatronics
10:00-12:00
2.44 - Victor Broida
Regular Session ThA07

Cardiopulmonary Modelling and Control
10:00-12:00
2.61 - John Lozier
Regular Session ThA08

Sensing and Estimation for Automotive Applications
10:00-12:00
1.41 - Uolevi Luoto
Regular Session ThA09

Robotic Manipulators I
10:00-12:00
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
Regular Session ThA10

Process Control Applications III
10:00-12:00
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session ThA11

Robust Fault Detection and Diagnosis Systems
10:00-12:00
1.44 - Manfred Thoma
Regular Session ThA12

Energy Storage and Fuel Cells I
10:00-12:00
1.61 - Boris Tamm
Regular Session ThA13

Lyapunov Methods
10:00-12:00
1.62 - Brian Anderson
Regular Session ThA14

Particle Filtering and Monte Carlo Methods
10:00-12:00
1.63 - Stephen Kahne
Regular Session ThA15

Stochastic Control and Game Theory II
10:00-12:00
1.64 - Yong-Zai Lu
Regular Session ThA16

Methodologies and Techniques for Handling Complexity
10:00-12:00
Marco Polo
Regular Session ThA17

Modeling and Simulation of Transportation Systems
10:00-12:00
2.43 - Pedro Albertos
Regular Session ThA18

Marine Vehicle Dynamics and Control
10:00-12:00
2.46 - Vladimir Kucera
Regular Session ThA19

Rotocraft Modelling, Identification and Control
10:00-12:00
2.63 - Wook Hyun Kwon
Panel Session ThA20

Milestone Session: Computational Intelligence in Control
10:00-12:00
2.64 - Alberto Isidori
Regular Session ThA21

Statistical Methods and Signal Analysis for FDI
10:00-12:00
2.65 - Ian Craig
Regular Session ThA22

Production Planning and Control
10:00-12:00
2.66
Regular Session ThA23

Navigation, Guidance and Control
10:00-12:00
Francis Drake
Regular Session ThA24

Dynamic Games and Economic Models
10:00-12:00
Poster area
Interactive Session ThA25

Advances in Control Laboratories
                                                 
13:30-15:30
Ballroom East - Harold Chestnut
Regular Session ThB01

Power System Stability III
13:30-15:30
Ballroom West - Aleksander Letov
Invited Session ThB02

Reversible and Irreversible Thermodynamics in Control
13:30-15:30
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Regular Session ThB03

Filtering and Smoothing
13:30-15:30
Roof Terrace - John Coales
Regular Session ThB04

Coordination of Multiple Vehicle Systems I
13:30-15:30
Da Gama/Diaz
ThB05

13:30-15:30
2.41 Pawel Nowacki
Regular Session ThB06

Mechatronic Systems Modelling
13:30-15:30
2.44 - Victor Broida
Regular Session ThB07

Recent Nonlinear Control Methodologies in Medical and Biological Systems with Special Focus on Anesthesia and Diabetes
13:30-15:30
2.61 - John Lozier
Regular Session ThB08

Robust Control (Linear Case)
13:30-15:30
1.41 - Uolevi Luoto
Regular Session ThB09

Robotic Manipulators II
13:30-15:30
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
Regular Session ThB10

Process Identification and Estimation
13:30-15:30
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session ThB11

Control Design for Linear Systems
13:30-15:30
1.44 - Manfred Thoma
Regular Session ThB12

Energy Storage and Fuel Cells II
13:30-15:30
1.61 - Boris Tamm
Regular Session ThB13

Model Reduction and Realization
13:30-15:30
1.62 - Brian Anderson
Regular Session ThB14

Subspace Methods
13:30-15:30
1.63 - Stephen Kahne
Regular Session ThB15

Stochastic System Identification
13:30-15:30
1.64 - Yong-Zai Lu
Regular Session ThB16

Decision Making and Optimisation in Complex Systems
13:30-15:30
Marco Polo
Regular Session ThB17

Control of Hybrid Systems
13:30-15:30
2.43 - Pedro Albertos
Regular Session ThB18

Marine Vehicle Navigation and Guidance
13:30-15:30
2.46 - Vladimir Kucera
Regular Session ThB19

Spacecraft Systems
13:30-15:30
2.63 - Wook Hyun Kwon
Regular Session ThB20

Telematics: Control Via Communication Networks
13:30-15:30
2.64 - Alberto Isidori
Invited Session ThB21

New Developments in Control and Optimization of Complex Systems
13:30-15:30
2.65 - Ian Craig
Regular Session ThB22

Advanced Control in Minerals Processing
13:30-15:30
2.66
Regular Session ThB23

Trajectory Tracking and Path Following
13:30-15:30
Francis Drake
Regular Session ThB24

Computing and Control in the Social Sciences
13:30-15:30
Poster area
Interactive Session ThB25

Interactive Session on Biological Systems
                                                 
16:00-18:00
Ballroom East - Harold Chestnut
Invited Session ThC01

Load Modeling and Control I
16:00-18:00
Ballroom West - Aleksander Letov
Regular Session ThC02

Nonlinear Control Systems
16:00-18:00
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Regular Session ThC03

Frequency Domain Identification
16:00-18:00
Roof Terrace - John Coales
Regular Session ThC04

Coordination of Multiple Vehicle Systems II
16:00-18:00
Da Gama/Diaz
Regular Session ThC05

Systems with Time Delays I
16:00-18:00
2.41 Pawel Nowacki
Regular Session ThC06

Mechatronic Systems I
16:00-18:00
2.44 - Victor Broida
Regular Session ThC07

Control of Blood Glucose II
16:00-18:00
2.61 - John Lozier
Regular Session ThC08

Localisation and Path Planning
16:00-18:00
1.41 - Uolevi Luoto
Regular Session ThC09

Robotic Systems
16:00-18:00
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
ThC10

16:00-18:00
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session ThC11

Parametric Optimization
16:00-18:00
1.44 - Manfred Thoma
Regular Session ThC12

Model Predictive Control I
16:00-18:00
1.61 - Boris Tamm
Regular Session ThC13

Networked Systems
16:00-18:00
1.62 - Brian Anderson
Regular Session ThC14

Time Series Modelling
16:00-18:00
1.63 - Stephen Kahne
Regular Session ThC15

Stochastic Systems
16:00-18:00
1.64 - Yong-Zai Lu
Regular Session ThC16

Control of Complex Systems
16:00-18:00
Marco Polo
Regular Session ThC17

Stochastic Hybrid Systems
16:00-18:00
2.43 - Pedro Albertos
Regular Session ThC18

Large Scale Optimization Problems
16:00-18:00
2.46 - Vladimir Kucera
Invited Session ThC19

Bridging the Gap between Academia and Industry: Successful Aerospace Collaborations
16:00-18:00
2.63 - Wook Hyun Kwon
Regular Session ThC20

Innovative Approaches in Control Education
16:00-18:00
2.64 - Alberto Isidori
Regular Session ThC21

Process Performance Monitoring and Statistical Process Control
16:00-18:00
2.65 - Ian Craig
Regular Session ThC22

Advanced Control in Metallurgical Processes
16:00-18:00
2.66
Invited Session ThC23

Vehicle and Transportation Control Systems
16:00-18:00
Francis Drake
Regular Session ThC24

Control Engineering in Economics and Finance
16:00-18:00
Poster area
Interactive Session ThC25

Interactive Session on Manufacturing and Logistics
                                                 
18:15-19:15
Auditorium 1
Plenary Session ThP22

Bridging the Gap between Planning and Control: A Cascaded MPC Approach


IFAC WC 2014 Technical Program Friday August 29, 2014     Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday    Friday   Top

IFAC WC 2014 Technical Program Friday August 29, 2014
Track 1 Track 2 Track 3 Track 4 Track 5 Track 6 Track 7 Track 8 Track 9 Track 10 Track 11 Track 12 Track 13 Track 14 Track 15 Track 16 Track 17 Track 18 Track 19 Track 20 Track 21 Track 22 Track 23 Track 24 Track 25
08:30-09:30
Auditorium 1
Plenary Session FrPP

Specification, Verification and Synthesis of Networked Control Systems
                                                 
10:00-12:00
Ballroom East - Harold Chestnut
Regular Session FrA01

Modelling and Simulation of Power Systems
10:00-12:00
Ballroom West - Aleksander Letov
Regular Session FrA02

Robust Control of Nonlinear Systems
10:00-12:00
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Regular Session FrA03

Identification for Control
10:00-12:00
Roof Terrace - John Coales
Regular Session FrA04

Control Over Networks
10:00-12:00
Da Gama/Diaz
FrA05

10:00-12:00
2.41 Pawel Nowacki
Regular Session FrA06

Mechatronic Systems II
10:00-12:00
2.44 - Victor Broida
Regular Session FrA07

Control of Glucose in the ICU
10:00-12:00
2.61 - John Lozier
Regular Session FrA08

Systems with Time Delays II
10:00-12:00
1.41 - Uolevi Luoto
Regular Session FrA09

Unmanned Aerial Vehicles II
10:00-12:00
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
Invited Session FrA10

Online Optimization and Predictive Control of Uncertain Processes
10:00-12:00
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session FrA11

Switching Stability and Control
10:00-12:00
1.44 - Manfred Thoma
Regular Session FrA12

Model Predictive Control II
10:00-12:00
1.61 - Boris Tamm
Regular Session FrA13

Passivity-Based Control
10:00-12:00
1.62 - Brian Anderson
Regular Session FrA14

Suspension Control
10:00-12:00
1.63 - Stephen Kahne
Invited Session FrA15

Data Acquisition and Processing: Bad Data and Cyber-Security in Smart Grids
10:00-12:00
1.64 - Yong-Zai Lu
Regular Session FrA16

Tuning and Disturbance Rejection
10:00-12:00
Marco Polo
Regular Session FrA17

Traffic Control
10:00-12:00
2.43 - Pedro Albertos
Regular Session FrA18

Optimal Control of Distributed Systems
10:00-12:00
2.46 - Vladimir Kucera
Regular Session FrA19

Feedback Stabilization of Distributed-Parameter Systems
10:00-12:00
2.64 - Alberto Isidori
Invited Session FrA20

Engineering Ethics, Power, Development and Minority and Majority World Countries
10:00-12:00
2.63 - Wook Hyun Kwon
Regular Session FrA21

Condition Monitoring
10:00-12:00
2.65 - Ian Craig
Regular Session FrA22

Control Applications in Mining Minerals and Metal Processing
10:00-12:00
2.66
Invited Session FrA23

Evolutionary Modelling of Cancer: Stochastic Dynamics and Self-Organization in Progress of the Disease
10:00-12:00
Francis Drake
Regular Session FrA24

Agricultural Robotics
10:00-12:00
Poster area
Interactive Session FrA25

Interactive Session on Biological and Ecological Systems
                                                 
13:00-15:00
Ballroom East - Harold Chestnut
Regular Session FrB01

Power System Modeling and Control
13:00-15:00
Ballroom West - Aleksander Letov
FrB02

13:00-15:00
Auditorium 2 - Eduard Gerecke
Regular Session FrB03

Identification of Hybrid and Distributed Systems
13:00-15:00
Roof Terrace - John Coales
Regular Session FrB04

Adaptive Methods for Muti-Agent Systems
13:00-15:00
Da Gama/Diaz
Regular Session FrB05

Time-Varying Systems
13:00-15:00
2.41 Pawel Nowacki
Regular Session FrB06

Mechatronic Systems III
13:00-15:00
2.44 - Victor Broida
Regular Session FrB07

Physiological Modelling and Control
13:00-15:00
2.61 - John Lozier
Invited Session FrB08

Modeling, Estimation and Control of Diesel Engine Powertrains
13:00-15:00
1.41 - Uolevi Luoto
Regular Session FrB09

Vision Based Robot Control
13:00-15:00
1.42 - Yoshikazu Sawaragi
FrB10

13:00-15:00
1.43 - Tibor Vamos
Regular Session FrB11

Distributed Control for Power Systems
13:00-15:00
1.44 - Manfred Thoma
Regular Session FrB12

Control of Electrical Machines and Drives
13:00-15:00
1.61 - Boris Tamm
Regular Session FrB13

Constrained Systems
13:00-15:00
1.62 - Brian Anderson
Regular Session FrB14

Torque and Traction Control
13:00-15:00
1.63 - Stephen Kahne
Regular Session FrB15

Control of Building Energy Systems
13:00-15:00
1.64 - Yong-Zai Lu
Regular Session FrB16

Estimation of Periodic Signals and Systems
13:00-15:00
Marco Polo
Regular Session FrB17

Safety in Road Transport Systems
13:00-15:00
2.43 - Pedro Albertos
Invited Session FrB18

Navigation, Control and Sensing in the Marine Environment IV
13:00-15:00
2.46 - Vladimir Kucera
Regular Session FrB19

Unmanned Aerial Vehicles III
13:00-15:00
2.64 - Alberto Isidori
Regular Session FrB20

Industrial and Academic Training in Control Education
13:00-15:00
2.63 - Wook Hyun Kwon
Regular Session FrB21

Mixed Criticality in Control Systems
13:00-15:00
2.65 - Ian Craig
Regular Session FrB22

Modelling of Human Performance
13:00-15:00
2.66
FrB23

13:00-15:00
Francis Drake
FrB24

13:00-15:00
Poster area
FrB25